Hopp til hovedinnhold

Vitenskapelige medarbeider Fra 1894 til idag

Norsk Folkemuseums vitenskapelige medarbeider (amanuenser, konservatorer, førstekonservatorer) gjennom tidene:

1895 1904 Aall, Hans Direktør fra 1904
1901 1911 Fett, Harry
1910 1940 Midttun, Gisle
1917 1918 Kielland, Thor B. By
1918 1928 Grevenor, Henrik By
1919 1926 Berg, Arno Landbruk, Bygninger
1920 1937 Vreim, Halvor Landbruk, Bygninger
1923 1926 Bleken-Nilssen, Toralv By
1923 1968 Stigum, Hilmar Bygd, Landbruk
1926 1931 Platou, Dorothea Stoud By
1928 1934 Mellby, Karin By
1934 1947 Kjellberg, Reidar By; Direktør 1947
1938 1939 Elgethun, Helge O Bygninger
1939 1945 Gjærder, Per Bygninger
1939 1946 Revold, Reidar By
1939 1952 Bjerregaard, Ragnhild Tekstil
1941 1980 Hoffmann, Marta Landbruk, bygd
1942 1949 Asker, Randi Bygd
1946 1970 Weiser-Aall, Lily NEG
1946 1948 Løchen, Leif Bygninger
1946 1953 Frimannslund, Rigmor NEG
1947 1956 Molaug, Svein By, bygd
1948 1954 Engelstad, Eivind S. By
1948 1983 Berg, Arne Bygninger
1949 1952 Landsverk, Halvor Bygd
1950 1960 Kolsrud, Knut «Norske bygder»
1950 1962 Bull, Edvard Arbeiderminner
1951 1977 Nesheim, Asbjørn Samisk
1952 1960 Blindheim, Martin By
1952 1972 Bugge, Astrid Tekstil, by
1953 1976 Ropeid, Andreas NEG
1954 1961 Semmingsen, Ingrid Arbeiderminner
1954 1991 Hopstock, Carsten By
1958 1965 Anker, Peter Bygd
1956 1994 Noss, Aagot Folkedrakt
1961 1964 Hamran, Ulf By
1961 1995 Fossberg, Jorunn By
1971 1984 Gjerdi, Trond Bygd; Landbruk
1976 1989 Kjellberg, Anne Tekstil
1978 1982 Falkenberg, Johs. Samisk
1981 1999 Christie, Inger-Lise Bygd
1982 1994 Aarseth, Bjørn Samisk
1983 2002 Roede, Lars Bygninger
1984 2011 Halvorsen, Kari Bjørg Bygd; Landbruk
1986 1991 Østby, Jon Birger Bygd
1987 2018 Pareli, Leif Urbefolkning, minoritetskultur
1987 With, Mogens Arkitekt, bygningsantikvar
1991 2006 Boe, Liv Hilde Sjefskonservator 1991; Direktør 2000; Førstekonservator 2001
1992 2020 Bing, Morten Bykultur; Seksj.leder 2000
1995 2008 Ugelstad, Janike Sverdrup Bygd; Sjefskonservator 2000-2002
2001 2005 Johnsen, Espen Arkitektur og design
2002 2019 Jensen, Inger Sjefskonservator, avdelingsdirektør 2016
2002 2022 Pedersen, Kari Anne Drakt og tekstil
2004 2021 Bjorli, Trond Fotohistorie
2004 2020 Scott, Erika Ravne Eldre bykultur/barndom
2005 2010 Moestue, Anne NEG
2005 2011 Skjelbred, Ann H. Bolstad NEG
2006 Planke, Terje Bygninger (2009-2012 NMM)
2006 Sandvik, Birte By, Materiel kultur etter 1850
2006 2020 Telste, Kari Forskningskoordinator/Seksjonsleder NEG/Eldre bykultur
2007 2017 Walle, Thomas Nyere innvandring/kulturelt mangfold/ Forskningskoordinator/
2009 Sæter, Gjertrud Norsk Farmasihistorisk Museum
2010 Mørch. Monica Bygdø Kongsgård
2010 Kjus, Audun NEG
2011 2016 Moe, Anne Kristin Eldre bygdekultur
2011 2020 Grønstad, Line Førre NEG
2015 Risåsen, Geir Thomas Eldre bykultur
2017 Ringdal, Siv Bygdekultur
2018 Gaup, Karen Elle Samisk kultur
2019 2022 Skoie, Marie Seksjonsleder Kulturhistorisk seksjon
2020 Seim, Marie Fongaard Samlingsforvaltning, visuell kultur
2022 Bjørn Sverre Hol Haugen
2022 Ida Tolgensbakk