-
Strikkemønster tegnet av Else Poulsson merket: "Strikket genser eller jakke". Mønsteret er del av en samling på rundt 180 strikkeoppskrifter, mange av dem tegnet av Else Poulsson. Stian Nybru / Norsk Folkemuseum
Mønstersamlingen til Den Norske Husflidsforening ble gitt i gave til Norsk Folkemuseum i 1998 og var del av en større samling med foto, bøker og gjenstander.
Arkivet består av omtrent 10 000 mønster og 20 hyllemeter med arkivalia som er registrert i Asta. I mønstersamlingen finner vi blant annet strikkemønster, vevmønster, broderimønster, bunadsmønstre, samt innredningstegninger og mønster til kirketekstiler. Mønstrene er tegnet av flere kjente norske kunstnere, slik som Gerhard Munthe og Else Poulsson.
Husflidsarkivet på Arkivportalen.