Hopp til hovedinnhold

Feir påske i Oslo med påskekrim og familieaktiviteter på Norsk Folkemuseum

I påskeferien forvandles friluftsmuseet på Bygdøy i Oslo til en levende påskekrim, full av finurlige spor og mistenkelige karakterer! Bli med å jakte på spor og løs krimgåten. Opplev også påskeutstillingen og et bredt utvalg av aktiviteter for store og små!

I påskeferien forvandles friluftsmuseet på Bygdøy i Oslo til en levende påskekrim, full av finurlige spor og mistenkelige karakterer! Bli med å jakte på spor og løs krimgåten. Opplev også påskeutstillingen og et bredt utvalg av aktiviteter for store og små!

Norsk Folkemuseum
12. – 21. april 2025
11.00 – 16.00

Levende påskekrim: Bunadens forbannelse


Velkommen til Torget i «Grønnfargeverket» - Setesdals kjente turistattraksjon.


En scene er klar, bunader utstilt, og plakater varsler en stor avsløring om den folkekjære Setesdalsbunaden. Men mannen som skulle ha stått på scenen, bunadsforskeren Anders Svart, blir funnet død tidlig samme morgen.

Hjelp politibetjent Kampen med å løse saken!   

  • Etterforskningen starter allerede i Besøkssenteret der du får vite om et mistenkelig dødsfall.
  • Følg ledetrådene fra post til post. På hver post møter du karakterer som kan ha noe med krimgåten å gjøre.
  • Vi trekker flotte premier blant detektivene som klarer å løse saken.
  • Passer for voksne og barn over 8 år. 

Møt levende karakterer og løs en krimgåte i historiske omgivelser på Norsk Folkemuseum under påskekrimmen 2025.

Møt blant annet Brigitte Le Bleu, som inviterer deg inn i La maison du bleu.

Fargerike, håndmalte påskeegg med mønstre, utstilt på Norsk Folkemuseums påskeutstilling. Eggene har detaljerte blomstermotiver i ulike farger som grønt, rødt og gult, og er pyntet med hvite bånd.

Opplev vår påskeutstilling

Utforsk høytidens historiske røtter, hvordan den feires i ulike trossamfunn, og tradisjonene rundt påskeegget – både som mat og dekor.

Hvor: I Utstillingshallen.

Tre barn sitter ved et bord og maler påskeegg på Norsk Folkemuseum. De bruker pensler og maling for å dekorere eggene, som ligger i en kurv foran dem. Christian Andre Strand

Flere aktiviteter i påsken

På Norsk Folkemuseum er påskeferien fylt med aktiviteter for hele familien!

Daglige omvisninger og utstillinger

  • Opplev den unike Gol stavkirke og vakre Hovestua gjennom omvisninger hver dag. Omvisningen med tunvert varer ca. 45 minutter. Oppmøte på Torget kl. 12.00 og 14.00.
  • Besøk våre faste utstillinger, blant annet TIDSROM 1600-1914, Folkedrakt og Samisk kultur.

For hele familien

  • Påskeverksted: Mal et fargerikt påskeegg eller klipp, lim og dekorer søte og morsomme påskefigurer i Verkstedet. Hver aktivitet koster 35,-
  • Åpent fjøs hvor du kan besøke griser, kaniner, høner, kalver, sauer. Møt våre landbrukstunverter i arbeid og opplev hest og ponni ute i Friluftsmuseet. 
  • Snekkersmia: Smi din egen krok eller prøv å spikke!
  • Lek detektiv på egen hånd med forstørrelsesglass på Museumsloftet. 
  • Lefsebakst: Kjøp våre tradisjonsrike nystekte hardangerlefser i Numedal.
  • Kolonialen: Kjøp gammeldagse drops i kremmerhus i Gamlebyen. 

For de minste

  • Lese- og lekekrok i Utstillingshallen. Her finner du bøker og Duplo for de minste.
  • Tegnekrok og lekebiler i leketøysutstillingen.
  • Lekeplass med hinderløype og lekeapparater.
  • Traktoren Gråtass i Trøndelagstunet.
  • To barn iført forkle og beskyttelsesbriller deltar i smedarbeid i Snekkersmia på Norsk Folkemuseum. En gutt hamrer på et glødende jernstykke med en smed veiledende ved siden av, mens et yngre barn følger nøye med.
    1/4
    Barn prøver seg som smeder i Snekkersmia på Norsk Folkemuseum. Ellevill
  • Lefsebakst i Numedalstunet på Norsk Folkemuseum. En kvinne i tradisjonell drakt steker lefser over åpen ild i en grue, en del av norsk matkultur.
    2/4
    Lefsebakst i Numedalstunet på Norsk Folkemuseum – tradisjonell steking over åpen ild. Haakon Harriss | Norsk Folkemuseum
  • Smilende kvinne i historisk drakt står foran en kolonialbutikk på Norsk Folkemuseum. Hun holder krukke med gammeldagse drops og en metalløse, klar til å servere godteri.
    3/4
    Opplev stemningen i den historiske kolonialbutikken på Norsk Folkemuseum – her kan du blant annet få gammeldags drops Morten Brun
  • To nysgjerrige griser står omgitt av halm i et fjøs på Norsk Folkemuseum. De ser rett mot kamera med oppmerksomme blikk.
    4/4
    Kom tett på gårdslivet i fjøset på Norsk Folkemuseum! Hils blant annet på grisene i fjøset på Norsk Folkemuseum! Trine Sirnes

Som en del av påskefeiringen på Norsk Folkemuseum blir det klassisk påskekonsert i den stemningsfulle salen Norsk Kirkekunst.


Konserten kombinerer norske påskesalmer med den franske påskefavoritten «Troisième leçon de Ténèbres» av Couperin. Her veves to kvinnestemmer sammen i noe av den vakreste musikken som er skrevet, akkompagnert av kirkesamlingenes historiske orgel fra 1700-tallet.

  • Sopran: Ditte Marie Bræin
  • Mezzosopran: Christina Herresthal.

Konserten er inkludert i inngangsbilletten, men plassene er begrenset. Hent konsertbillett i besøkssenteret samme dag – førstemann til mølla!

 

Kafé Arkadia: ​Her kan du starte dagen, ta en pause i lunsjen eller nyte en kaffe på uteserveringen, under, før eller etter et museumsbesøk. Her serveres bakverk, sandwicher og salater hver dag. Kafeen er åpen kl. 11.00 – 16.30

 

Kafé i Trønderlagstunet: Det er innlevering av svaret på påskekrimmen her og det serveres en enkel meny tilpasset årets krim! Kafeen er åpen kl. 11.00 – 16.00.

 

Museumsbutikken: Her finner du påskepynt til den hyggelige påskestemningen hjemme og termos og sitteunderlag til den fine turen i det fri. Butikken er åpen kl. 09.00 – 16.30 (kl. 10.00-16.30 på helligdager).

Transport og inngangsbilletter

  • Vi oppfordrer publikum til å benytte kollektiv transport.
  • Buss nr 30 har stoppested ved Kongsgården og på Folkemuseet, ved museets hovedinngang.
  • Bygdøyfergene har stoppested på Dronningen (ca. 10 minutter gange fra museet).
  • Det er begrensede parkeringsmuligheter ved hovedinngangen til museet.

Unngå billettkø ved å forhåndskjøpe billett digitalt. Barn kommer alltid gratis inn og må hente ut gratis billett i besøkssenteret.

Besøker du oss mer enn én gang i året? Da kan det lønne seg å kjøpe årskort

Hva er "levende påskekrim" på Norsk Folkemuseum?

Levende påskekrim er en interaktiv opplevelse på Norsk Folkemuseum i Oslo, som i påskeferien forvandles til et mysterium fylt med ledetråder og mistenkelige karakterer. Fra post til post møter du personer som kan ha noe med krimgåten å gjøre.

I stedet for å lese eller se en krimhistorie, må du selv følge spor, snakke med karakterer og samle ledetråder for å løse mysteriet. Du blir en del av etterforskningen – klarer du å løse gåten?

Museum24:Portal - 2025.03.06
Grunnstilsett-versjon: 2